Kalnik je privlačio planinare i zaljubljenike u prirodu još sredinom 19. stoljeća. Još davne 1853. Josip Schlosser – Klekovski i Ljudevit Vukotinović pisali su o ljepotama prirode Kalnika. Prvi službeni izlet Hrvatskog planinarskog društva na Kalnik organiziran je još davne 1878 godine.
Poznati hrvatski arhitekt Stjepan Planić tridesetih godina prošlog stoljeća projektirao je jedan od najljepših planinarskih domova u Hrvatskoj. Od planinarskog doma vodi desetak prekrasnih planinarskih staza, od kojih su među zanimljivijima:
Sedam zubi
Vodi od Planinarskog doma preko 7 markantnih stijena do najvišeg vrha Vranilca. Dužina staze je 500 metara, a za njezino svladavanje potrebno je 40 minuta. Staza ima i jednu alpinističku točku koja prolazi kroz usjek između dviju stijena, ali moguće ju je zaobići sa sjeverne strane. Staza je vrlo atraktivna, a sa zubatih vrhova pružaju se prekrasni vidici.
Kalnička greda
Vodi od planinarskog doma jugoistočno preko grebena Vuklec, vrhova Podrevec i Škrinja do kanjona rijeke Kamešnice odnosno Vratna. Ova staza osim na početku i na njezinom kraju je većinom pošumljena. Prekrasna priroda namamit će Vas da ju obiđete još koji put. Dužina staze je 4500 metara i za obilazak su potrebna 2- 3 sata.
Kalnik – Varaždinske toplice
Šumovitim predjelom sjevernog dijela Kalnika vodi nekoliko staza, od kojih su najzanimljivije naredne dvije:
– Prva staza, označena planinarskom markacijom i brojem 2, vodi preko šumskog predjela Hruškovec, pokraj potoka Hruškovec te Svetišta Majke Božje Hruškovske i zatim se strmo spušta do sela Ljubelj Kalnički, koje je sa svih strana okruženo šumom i nalazi se u prekrasnom prirodnom okruženju. U blizini staze, u kanjonu potoka Đurovec, nalazi se prekrasan 5 metarski slap, koji nastane u rano proljeće uslijed topljenja snijega. Staza je dužine cca 9 kilometara i za obilazak je potrebno 5 – 6 sati.
– Druga staza, označena planinarskom markacijom brojem 3, vodi šumskim predjelom Kolenik na brdu Peca, pokraj kapelice Svete Barbare u Kalničkom Ljubelju, i sela Škarnika.